חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 384| 22.03.2022 |י"ט באדר ב תשפ"ב

דף עדכון מס' 384

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

"חירות בשבילי היא עצם הידיעה שיש לי את היכולת לבחור כיצד לפעול ולהגיב. כלומר בן-חורין בעיני הוא אדם שהתודעה שלו חופשית ושנאמן לערכיו. אדם אשר שומר על צלם אנוש גם בעולם לא מוסרי משום שתמיד יש בידיו את הבחירה." גיא סיגל, מכינת עמי-חי

"חירות  בשבילי זה להיות חופשי להיות מי שאני ולא להיות תלוי ברצונות ובנורמות של אחרים, ברמה הלאומית אני מאמין שחירות זה החופש שלנו כעם לקיים את היעוד שלנו בלי תלות בשאר העולם." גלעד מוריבר,מכינת חמדת יהודה

חג הפסח יחול הערב, ובשעה שכולנו נשב עם משפחותינו אל הסדר,

נזכור את בוגרינו ובוגרותינו, העוסקים בשמירה על בטחון העם והארץ, ונאבקים יחד איתנו על קידומה וקיומה של החירות.

בשעה שרוב המכינות כבר היו בשבוע האחרון בפעילויות ייחודיות לקראת הפסח או בבית התבשרנו שעולם המכינות ייוצג על ידי שניים בטקס הדלקת המשואות: חברינו מוניר מאדי ראש מכינת כרם אל, והדר כהן מ"פאית במחו"ה אלון בוגרת מכינת לכיש-נחל עוז. גאים בכם מאד!

בישיבת הועד אישרנו את עקרונות הבינוי לאחר ההערות באסיפה הכללית בכפר עציון. המסמך הועבר לאישור המחלקה המשפטית של קק"ל ולאחר האישור שלהם נפרסם אותו עם מועדים של קול קורא, וכל אופן תפעול הפרויקט בסיוע בארצנו אז… יאללא בונים!.

ואם בבניה עסקינן אז אנו מתקדמים יפה גם בצפון: אחרי מכינות גל וקשת, חנכה מכינת רבין את הקמפוס המשופץ היפהפה במזרע. ובכלל כל מכינה שנבנית מחממת את הלב ומעוררת תחושת סיפוק גדולה. אינשאללה, אם הכל ילך כמתוכנן, 80 אחוז מהמכינות תהיינה בנויות וראויות עוד 3 שנים.השבוע חזרנו כמטה לבקר במכינות: תחילה ב"מגדלור" שבבית ברל , וב"אחד משלנו" שבהדסה נעורים. שתי המכינות עושות עבודת קודש מדהימה עם נוער מגוון מרקע קשה. באמת מעורר השראה ודורש מהצוות משאבים רגשיים אדירים. סיימנו בצעירת המכינות "רקיע" הממוקמת במבנה יפהפה וזמני ב"חריש". רקיע מדגימה תפיסת חינוך והוראה של מצוינות ולימוד. מרשים ומרגש.יחידת הפיקוח של חיל החינוך, חדר מצב ואגף הבטיחות במשרד החינוך מרעיפים מחמאות על עבודת השטח של המכינות, ברמת תרבות הבטיחות וההתקדמות בה. בהינתן שאנו מקדמים את פרוייקט הבטיחות הכללי ותו תקן בטיחות כבר לשנה הקרובה, אני מעריך בזהירות שאנו יכולים לציין מהלך ממשי ודרמטי שהובל, ושיבוא לידי ביטוי בין השאר גם בהתרחבות מחלקת הבטיחות של המועצה.מפרוטוקול הועד שנפרסם בעדכון הבא נלמד שאושרה בגדול ע"י הועד, הקמת מכינה חדשה על ידי "בארצנו" בשת"פ עם JNF-USA (קק"ל ארה"ב) בכפר החדש- קרית החינוך- הממוקם בבאר שבע, שיהפוך גם למוקד ההכשרה, הפעילות והתפעול של "בארצנו".ומשהו קצת פחות מלבב בשל עיכוב כספי קק"ל (שהיום ממש התבשרנו שנפתר) נאלצנו לחזל"ש את מסע חנה סנש. נקווה שבשנה הבאה נוכל לממש את הרעיון הזה.אז , זהו יוצאים לחג ולחופשה ומתארגנים לקראת ההמשך המאתגר והמסיים של סיום השנה. לא לשכוח שביום ראשון מייד אחרי חול המועד, טקס הזכרון ליום השנה הרביעי של אסון מכינת בני ציון בנחל צפית, בהשתתפות ראשי המכינות. פרטים כאן. מצפים לכולכם.ובמעבר חד, חג שמח!

ביקור במכינת מגדלור

39a91124 5275 58ce 1a1f 6393df42ffe1

ביקור במכינת אחד משלנו

d5e9c7cd 8af7 6261 b6e0 8792bd983e9a

ביקור במכינת רקיע

30abc544 1b55 baac 9e08 59f1906e8e55

תאריכי הכשרות קיץ - 2022

שלום לכולם- גרף הכשרות הקיץ 2022 מצורף, בכפוף להשלמת מכרז משרד ההתיישבות לביצוע ההכשרות, ייתכנו שינויים בתאריכים.

שימו לב - יום פרויקטים ואסיפה כללית יתקיים ביום ה' 9/06/2022 - בו יפורסם לוח השנה המלא לתשפ"ג, הפרויקטים והקולות הקוראים לתשפ"ב-תשפ"ג, נוכחות ראשי המכינות והצוותים הניהוליים חשובה - שריינו ביומן.

ללו"ז יולי לחצו כאן

ללו"ז אוגוסט לחצו כאן

ללו"ז ספטמבר לחצו כאן

הזמנה לאירוע הזכרון השנתי מטעם מועצת המכינות

ביום ראשון , כג בניסן התשפ"ב, 24 באפריל 2022, נתכנס כלל ראשי המכינות והשלוחות לציין את יום השנה הרביעי, לאסון שבו נספו תשע נערות ונער בטיול גיבוש של מכינת בני ציון בנחל צפית.

האירוע יתקיים באולם "שורק" שבמועצה האזורית יד בנימין בין השעות 12:00 ל 16:00 ויכלול בחלק הראשון הרצאה ובחלק השני טקס ודוברים שונים.

כמו כן תיערך תערוכת זיכרון במקום.

הטקס יצולם ייערך וישודר במקביל בכל המכינות בנוסף לפעילות החינוכית שתיערך במכינות לקראת יום השנה לאסון.

אנו מצפים להשתתפות מלאה של כלל ראשי המכינות השלוחות והמנהלים החינוכיים באירוע.

להרשמה לחצו כאן

 

עדכוני בטיחות

חברים יקרים!

כפי שכולנו מרגישים.... הימים מתחממים... בשבוע שעבר כבר חווינו עומסי חום ראשונים ונאה היה שדילגנו על האביב ישירות לקיץ - שימו לב להנחיות באישור הטיולים – כל מסלול שחלה עליו הגבלה בעומס חום משוייך לאזור המופיע בתחזית המתפרסמת באתר של מוקד טבע.

 1. לבדוק יום לפני את צפי עומס החום. (מזכיר שהתחזית מתפרסמת סביב 13:00-15:00 יום לפני הטיול ומתעדכנת עד 07:00 בבוקר הטיול.)
 2. לתכנן את הלו"ז היומי בצורה נכונה (הליכה מוקדם בבוקר עם הפסקת צהרים ארוכה בזמן החום והליכה שוב בשעות אחהצ ערב)
 3. תכנון נכון של אורך המסלול ביחס לכמות שעות ההליכה
 4. הערכו בהתאם: עדכנו את תוכנית הטיול - הערכו לעצירות במקומות מוצלים, בדקו את משק המים.... ועוד.
 5. לתכנן נכון את משק המים (כמה כל חניך לוקח, אם צריך איפה מכניסים מים באמצע היום)
 6. ערנות למצב החניכים - פגיעות חום /בע"ח

מצ"ב סרטון שנותן דגשים לפעילות בחום (אורך הסרטון כ 4 דק')

לסרטון לחצו כאן

 • עם החום התחילו לצאת גם בעלי החיים...

בשבוע שעבר, חניך באחת המכינות הוכש ע"י נחש, פונה לבה"ח קיבל נסיוב והוא מרגיש טוב והושאר להשגחה בבית החולים...

זה הזמן לתדרך את החניכים לגבי פגיעות בעלי חיים ועל הדרכים למניעתן.  (נעלים, בגדים ארוכים, לא לדחוף ידיים / להרים אבנים וכו'.)

 • לכל הפונים ולכל השואלים לאור המצב...

כרגע אין הנחיות חדשות מטעם משרדי הממשלה. עלינו מוטל לעשות ניהול סיכונים ולבחון מחדש את הפעילות המתוכננת לימים הקרובים (לשנות או לבטל בהתאם להערכת המצב).

שמח לראות שקבוצת רכזי הטיולים פעילה ושהיא משמשת פלטפורמה לשאול ולהתייעץ.

כמה נק' שעלו בזמן האחרון...

 • צריך תאום טיולים לרחצה בים  - מותר לנו לרחוץ בים התיכון, כינרת ים המלח וים סוף בחוף רחצה מוכרז עם מציל בלבד. מלווה רחצה לא מספיק ברחצה בים.

  רחצה בגבים מעיינות וכו' מעל גובה מתניים, על פי נוהל מלווה רחצה. – באישור הטיול יהיה כתוב שאין אישור לרחצה – הכתוב מתייחס לבתי הספר, כפי שכתבתי מותר לנו להכנס על פי נוהל מלווה רחצה.

  באחריות המכינה לוודא כי מותר על פי חוק לרחוץ במים וכי המים נקיים וראויים לשחיה. ניתן להעזר בפקחי רט"ג ופקחי טיולים של משה"ח.

 • מזכיר כי סמינר עירוני הכולל לינה מחייב תאום טיולים.

  טיולי הכנה של פחות מ 8 חניכים  לא מחוייבים בתאום טיולים אך מחייבים את כל שאר שלבי הוצאת הטיול כולל שילוח ותיק טיול מסודר. ניתן כמובן בכל זאת לתאם טיולי הכנה המונים פחות מ8 דרך הלשכה לתאום טיולים אך יש לציין בכותרת הטיול "טיול הכנה ל..."

 • בשבוע האחרון היו לא מעט מקרים של מכינות שלא תאמו טיולים בזמן. מזכיר כי קיימת מגבלת תאום של 4 ימים טרם הטיול (לא כולל יום הטיול) לצערי הצלחנו לפעול מול תאום טיולים לאישור חלק מהטיולים וחלקם נאלצו לבטל או לדחות את הטיולים. שימו לב שאתם נערכים בזמן...

פורום רכזי טיולים:

כפי שנכתב כבר כמה פעמים... חובה להשתתף בשניים מתוך שלושה מפגשים של פורום לימודי של רכזי הטיולים במהלך השנה (לא כולל מפגש חובה בקיץ...)

אנחנו נקיים מפגש השלמה נוסף לרכזי הטיולים מיד לאחר הפסח - יום רביעי 27.04.2022

בין השעות 10:00-14:00

המפגש יערך בשלוחת עיינות של מכינת אדרת (כפר הנוער עיינות)

לחצו כאן לרישום

נא להערך בהתאם... נתקשה מאוד לעזור למכינות שלא יגיעו  ושיופעלו נגדן סנקציות.

נק' מעדכון קודם:

חברים יקרים! 

האביב מדפק בדלת.. וזה הזמן הכי יפה לצאת לשטח ולטייל... ועם זאת אנחנו צריכים לזכור שמזג האוויר בתקופה זו הוא הפכפך ומתעה. חשוב מאוד להתעדכן כל הזמן בזמן אמת על מזג האוויר ולהערך בהתאם.

שני ארועי בטיחות משמעותיים קרו לנו בחודש האחרון.

באירוע אחד שני חניכים אשר היו בהתנדבות בחוות בודדים דרך ארגון השומר החדש, לקחו כלי נהיגה מסוג ריינג'ר ללא רשות ולמרות שנאמר להם בפרוש כמה פעמים שאסור להם לנהוג. במהלך הנהיגה (אחד החניכים גם נהג ללא רשיון נהיגה) החניכים התהפכו ואחד החניכים שלא היה חגור נלכד תחת הריינג'ר. במזל גדול הם יצאו עם פגיעות קלות בלבד. 

חשוב לציין כי מהתחקיר עלה כי המכינה הוציאה את הפעילות בצורה טובה ומסודרת וכי היה ברור לחניכים שאסור להם לנהוג על הריינג'ר.

באירוע שני מכינה יצאה להרי אילת. בערב הראשון הגיע פקח של יחידת הפיקוח לבקרה והסתבר כי הם לא יצאו בצורה מסודרת לטיול. אחראי הטיול לא היה בשטח, מלווה הנשק (ללא הכשרה) בדיוק יצא לתדלק, לא היה להם תיק טיול מודפס ועוד מס' תקלות.

באותו הערב הם קיבלו הוראה כי בבוקר עליהם לחזור למכינה וכי סמל המוסד שלהם הוקפא.

לאחר תחקיר ושימוע סמל המוסד שלהם הוקפא עד סוף שנה – המשמעות היא שהם לא יכולים להוציא פעילות חוץ כלל עד סוף שנה.

קישורים לתחקיר ישלחו לאחר שהוא יעלה לאתר המועצה (לחלק הסגור של רכזי הטיולים)

חדש באתר המועצה:

עלה לאתר מצגות וחומרים של הכשרות בטיחות תשפ"א

מצ"ב קישור לאתר https://mechinot.org.il/info/safety/courses

הצעות לטיפול רגשי לחניכים

HEADSPACE - הצעה לטיפול נפשי אונליין ובחינם

יוזמת HEADSPACE  (של משרד הבריאות, הביטוח הלאומי ועמותת אנוש) מציעה טיפול נפשי אונליין בחינם לצעירים בגילאי 12-25 (עד 15 מפגשים).

במידה ויש במכינה חניכים/ות הנתקלים בקושי רגשי ניתן להפנות ע"י הצוותים החינוכיים לשירות. המיזם מציע במידת הצורך לפתוח ערוץ תקשורת יחד עם הצוות החינוכי לחשיבה משותפת בין הגורם המטפל לגורם המפנה (תוך מתן כבוד לפרטיות החניך). 

לתשומת לבכם:

 1.     התייעצות ראשונית (בנוגע להפניות, האם המקרה מתאים לסוג הטיפול המוצע) יש להפנות אל הגב' יוליה ליבס במייל:  yulia.l@headspace.org.il
 2.     במידה ויופנה צעיר אשר יתקבל לטיפול ויעלה רצון של צוות המכינה בתקשורת עם המטפל יהיה צורך להחתים את הצעיר על וויתור סודיות. אם הדבר יעשה טרם תחילת הטיפול  (למשל- כתנאי להמשך השתתפות במכינה) ניתן יהיה להעביר את וויתור הסודיות לאותו המייל והוא יקושר לתיק הצעיר ולמטפל.

פרטים נוספים על היוזמה וסוג הטיפול במסמכים המצורפים

מידע על השירות המקוון

מידע נוסף ומעבר לאתר

מידע נוסף ומעבר לאתר

להרשמה לחצו כאן

מרכזי ייעוץ למשפחות בריאות הנפש

 • מטרת המרכזים לסייע לבני משפחה בהן חבר אדם המתמודד עם בעיות נפשיות באמצעות מתן ייעוץ, הדרכה, הנחיה, מידע תיווך וסנגור לגורמי טיפול ושיקום עבור בן המשפחה המתמודד, ייעוץ משפטי וסיוע במיצוי זכויות בקהילה.
 • זכאים לשירות במרכזים יהיו בני משפחה הורים, בני זוג, בנים ובנות, אחים ואחיות ילדים סבים/ות של אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית וכן מי שנחשב "אדם משמעותי אחר".
 • למרכז ניתן לפנות ללא הפניה או אישור רפואי.
 • ההתערבויות שניתנות מתוך מגוון האפשרויות שיש למרכז להציע מותאמות באופן אישי לצרכי הפונה.
 • המרכז אף יכול לסייע לצוותים בנושא התערבויות משפחתיות ועבודה עם בני משפחה.
 • כיום פועלים בארץ כ-18 מרכזים בפריסה ארצית, מצ"ב קובץ אקסל.

לקובץ האקסל לחצו כאן

 

הזמנה למכינות להשתתף בטקס יום השואה באנדרטת מגילת האש, יער הקדושים ירושלים - 28.04.22

קרן קימת לישראל וארגון בני ברית מזמינים את המכינות להשתתף בטקס בסימן גבורתם של המצילים היהודים בשואה. לפני הטקס ולאחריו יהיו פינות עדות ומפגש עם ניצולים ובני משפחותיהם, ואפשרות לסיור מודרך ביער הקדושים.

מכינות המעוניינות לקחת חלק באירוע מוזמנות ליצור קשר עם רכזי המרחב בקק"ל בהקדם האפשרי כדי לשריין את מקומכם.

כל הפרטים בקובץ המצורף

לקובץ לחצו כאן

שטח פרטי

ראש מכינת מעוז הרב ברק עוקבי בראיון בערוץ 14

לוח שנה שנתי

ללוח השנה השנתי לחצו כאן

הצעות למכינות

הצעות מארגונים חיצוניים - לכל ההצעות באתר לחצו כאן.

הקרנת הסרט "למה אמרתי אני - בחזרה לפרשת חנית קיקוס"

תולדות המהפכה הגאה - הרצאה שהיא גם סטרייט פרנדלי

סדנת כתיבה

הדרכה במרכז המבקרים ופעילות מיוחדת למכינות קדם צבאיות במרכז להנצחת מורשת גוש קטיף וצפון השומרון בניצן

מדברים על זה-מיניות בקלילות

ייעוץ קליני לצוותים, ופסיכותרפיה לחניכים/ות

הרצאות מעוררות השראה

קיימות - לימוד ומעשה

לכל ההצעות באתר (מעל 100) לחצו כאן

כתבות צבע חדשות ועדכונים באתר המועצה

 

"רציתי לחזור להדריך כדי לחזור הביתה" – שלושת בוגרי עמי-חי שחזרו למכינה

ליאל פליישמן, בניה כרמונה ומטר לוי החליטו לחזור למכינה שבה למדו וחיו רק לפני כחמש שנים, והפעם כמדריכים – "הרגשתי צורך לתת חזרה למקום שהעניק לי כל-כך הרבה"

פרטים נוספים >>

מקומות אחרונים בתוכנית 'שיבולים'

שנה נוספת של תוכנית 'שיבולים' יוצאת לדרך ואנחנו מזמינים אתכן ואתכם לקחת בה חלק! רוצים להשתתף במכינה וזקוקים להנגשה ו/או התאמה עקב מוגבלות? מכירים מישהו שעשוי להתאים לתוכנית? צרו איתנו קשר

פרטים נוספים >>

כנס ראשי המכינות התקיים השנה בכפר עציון – קראו מה היה שםכמדי שנה ראשי המכינות הקדם צבאיות התכנסו ליומיים של למידה משותפת ודיונים עמוקים בנושאים העומדים על הפרק במכינות…

פרטים נוספים >>

מהוםטק ועד כייף בעוטף – רכזי הבוגרים יצאו לסיור מיוחדביום שני האחרון רכזי הבוגרים מהמכינות השונות נפגשו במועצה אזורית אשכול למפגש והיכרות עם מיזמים ופעילות בוגרי מכינות…

פרטים נוספים >>

כנס 'חוזרים להדרכה' התקיים עם כמאה מתעניינים וטיפ אחד – "פשוט בואו להדריך במכינה"בבוקר יום שישי האחרון נערך כנס 'חוזרים להדרכה' בפעם הרביעית, והשתתפו בו כמאה מתעניינים בתפקידי הדרכה במכינות, ששמעו…

פרטים נוספים >>

חניכי המכינות חוגגים סיום לימוד 600 מסכתות לעילוי נשמתה של אסתר פולארד ז"ל בכנס מרגשבשבועות האחרונים כאלף חניכים במכינות התורניות למדו 600 מסכתות מגילה לעילוי נשמת אסתר פולארד ז"ל. באירוע חגיגות הסיום…

פרטים נוספים >>

לכבוד יום האישה – ראשות המכינה כותבות על האישה שמעוררת בהן השראהלכבוד יום האישה ביקשנו מראשת מכינת צהלי הרבנית מיכל נגן, ראשת מכינת חביבה רייק מיקה ברקת, ראשת מכינת…

פרטים נוספים >>

 

"היום עולם המכינות בונה את המנהיגות" – הנשיא הרצוג אירח את צוות 'שיבולים'צוות 'שיבולים – הכללה של צעירים עם מוגבלות במכינות' וחניכיה הוזמנו לאירוע הוקרה חגיגי בבית הנשיא לכבוד סיום…

פרטים נוספים >>המאבק להגדלת התקנים במכינות – דני זמיר בראיון ל'תוכנית החברתית'ביום שישי האחרון התראיין מנכ"ל מועצת המכינות דני זמיר ל'תכנית החברתית' ברדיו תל אביב עם אודי סגל ואלי…

פרטים נוספים >>"המכינה לימדה אותי איך לחיות חיים מתוך כוונה" – שיחה טרנסאטלנטית עם בוגרי תוכנית 'יחד'ביקשנו מבוגרי תוכנית 'יחד' לספר לנו עוד קצת על חווייתם במכינה ישראלית, שמענו כיצד היא ממשיכה להשפיע עליהם…

פרטים נוספים >>נענים לצו השעה – כאלפיים חניכי מכינות צפויים להתנדב בשבועות הקרובים במערך הבדיקות של מד"א

בזמן שהעלייה בתחלואה נמשכת, במכינות נרתמים למאבק הלאומי – בשבועות הקרובים יתנדבו כ-2,000 חניכי וחניכות מכינות במערך הבדיקות…

פרטים נוספים >>לעוד 120 שנה – חניכי המכינות מתנדבים לכבוד יום ההקמה של קק"ל

ביום ראשון האחרון יצאו חניכים ממגוון המכינות הכלליות והתורניות להתנדבות מיוחדת ברחבי הארץ לכבוד חגיגת 120 שנים להיווסדה…

פרטים נוספים >>מניעת הטרדות מיניות במכינות – יום העיון השנתי במועצה

זו השנה השלישית ברצף שבה מקיימת מועצת המכינות יום עיון למניעת הטרדות מיניות – גם השנה, התכנסו נציגים…

פרטים נוספים >>חכמת הנפש וצלחת חומוס – בוגרי המכינות באריאל נהנים מלימוד באווירה אחרתכמאה סטודנטים ובוגרי מכינות מאוניברסיטת אריאל פוקדים מידי שבוע את סניף מסעדת 'חומוס אליהו' לשיעורו של הרב יהונתן…

לעדכונים שוטפים באינסטגרם שלנו לחצו כאן

פרטים נוספים >>

מכינת צהלי זכתה בפרס בגין – "קיבלנו החלטות יוצאות דופן, וכך חוללנו שינוי בחברה הישראלית"

מכינת צהלי זכתה בפרס בגין על פעילותה יוצאת הדופן לאורך השנים. שוחחנו עם ראשת המכינה, הרבנית מיכל נגן…

פרטים נוספים >>

היום הבינלאומי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויותלכבוד היום הבינלאומי לשוויון זכויות אנשים עם מוגבלויות, אנשי הצוות במכינות סיפרו לנו על שילוב חניכים עם מוגבלויות…

פרטים נוספים >>

רוה"מ: "המכינות הן הזדמנות לשנות את החברה" – צפו בדברי נפתלי בנט בטקס המכינות המשותף לזכר יצחק רבין ז"ל

ביום שני, בטקס המשותף לזכר יצחק רבין ז"ל, שודרו דברי ראש הממשלה נפתלי בנט בפני חניכי המכינות: "המכינות…

פרטים נוספים >>

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.